Pracoholizm i Wypalenie Zawodowe

Współczesne realia pracy zawodowej często przekładają się na jakość naszego życia osobistego i społecznego. Pracujemy coraz więcej, coraz dłużej i coraz szybciej. W pracy – bez względu na to, jaka jest jej forma – spędzamy mnóstwo czasu. Coraz częściej zdarza się, że trudno jest nam oddzielić  te dwa światy: zawodowy i prywatny. Pracoholizm bywa tematem tabu, podobnie jak wypalenie zawodowe. Czasami wstydzimy się przyznać, że już nie dajemy sobie rady… W dodatku pracoholizm jest akceptowany społecznie – który pracodawca nie chciałby  mieć w swoim zespole pracownika, który jest ciągle w pracy, gotowy do wykonania dodatkowych zadań? Tyle, że pracoholizm nie jest pasją a uzależnieniem – podobnym w swoich mechanizmach do innych form uzależnień. Wykańcza psychicznie, odbiera satysfakcję z pracy i relacji z innymi, dewastuje nasze poczucie własnej wartości, generuje mnóstwo lęku i niepewności, rujnuje życie osobiste i rodzinne a także….ostatecznie i ścieżkę naszej kariery zawodowej. Wielu ludzi szuka sensu i poczucia spełnienia w swojej pracy. Co powoduje, że w pewnym niezrozumiałym dla nas momencie czujemy się wykończeni, wyczerpani, pozbawienie sił i zasobów? Jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy praca zawodowa negatywnie zmienia nasze życie i nas jako ludzi? Obydwa zjawiska wynikają z zaburzonej relacji z pracą zawodową oraz nierównowagi pomiędzy naszymi ideałami, oczekiwaniami a rzeczywistością zawodową.  

Jeżeli czujesz się bezradny, przygnieciony doświadczeniem pracy zawodowej, potrzebujesz pomocy i wsparcia w ułożeniu swojej ścieżki zawodowej – zgłoś się do nas! Oferujemy naszym klientom kompleksowe wsparcie psychologiczne: konsultacje, coaching indywidualny, psychoterapię w oparciu o podejście „evidenced-based”. To co nas wyróżnia, to nie tylko wieloletnia praktyka psychologiczna, ale doświadczenie badawcze w obszarze problematyki wypalenia zawodowego i pracoholizmu. Dobrze wiemy, jak ci pomóc!

Dział koordynuje dr Magdalena Ślazyk- Sobol, psycholog, coach, trener biznesu. Pracuje w nurcie racjonalno-emotywnej terapii zachowania oraz terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (aktualnie w trakcie certyfikacji, kurs zaawansowany). Od kilkunastu lat wspiera klientów  indywidualnych  oraz instytucjonalnych w obszarach wzmacniania zasobów osobistych oraz radzenia sobie z patologiami życia zawodowego. Adiunkt w Zakładzie Psychologii Zarządzania w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej badania naukowe dotyczą wypalenia zawodowego oraz pracoholizmu. Autorka wielu publikacji naukowych oraz popularnonaukowych w obszarze problematyki wypalenia zawodowego i pracoholizmu. 

Scroll Up